Képek                                                                                  Postaláda

SÓBARLANG

Mit kell tudnia a szülőnek a sóbarlangról?

Ez egy zárt helyiség, nagyon sok sóval, hűvös, párás levegővel, negatív ionokkal. Ez nagyon egészséges a légutaknak, főleg hurutoldó hatása miatt. Kitisztítja a váladéktól, ezáltal a betegségek okát szünteti meg

Milyen betegségekre gyógyír a só-terápia?

Asztma, köhögés, allergia légcsőhurut, krupp, arc- fül és homloküreg problémák. Külön felhívnám a figyelmet az légúti allergiásoknak.
Az allergén anyagok  gyulladást okoznak, és váladékot termelnek. Sajnos az a tapasztalat, hogy egyre jobban elhúzódik az allergia szezon, és egyre több mindenre  kezd allergizálni.  A sós levegő segít a gyulladás csökkentésében, tisztítja a légutakat, így segít az egészség visszaállításában, meggátolja a komolyabb betegség (pld.asztma) kialakulását

Használható-e betegség  megelőzésre a só-szoba?

Feltétlenül. Ha egy megfázás után só-terápiával kitisztítjuk a légutakat, akkor nem marad lerakódás, amely táptalaja a következő fertőzésnek. Sokszor azt hiszik, hogy a gyerekek mindig megfáznak, vagy elkapják egymástól a bacikat, de az a tapasztalat, hogy legtöbbször meg sem gyógyulnak igazán, hanem saját magukat felülfertőzik.

Mi  a különbség az otthon bekapcsolt só-lámpa és a só-szoba között?

A levegőben lévő só töménységében. Gondoljuk el, hogy egy kis tömbnyi sóból mennyi negatív ion, és só szabadul fel egy só-lámpa esetében, és milyen sós lehet a levegő egy  13 m2-nyi területen, ahol közel három tonna só-tégla van, és még tömény sóoldat is párolog. A só-szobában negyvenszer sósabb a levegő, mint a tengerparton.

Kiknek ajánlott a só-terápia?

Mindenkinek. Nincs korosztályhoz kötve.

Milyen öltözéket igényel a só-szoba használata?

Teljesen normál, utcai öltözékben kell jönni. A cipő tetejére kell mamuszt felhúzni, hogy minél jobban meg tudjuk őrizni a tisztaságot, és a pormentességet.

Lehetséges-e, hogy betegséget kapnak el egymástól a bent ülők?

Nem. Végeztek méréseket, hogy az ilyen só-szobákban, szinte nullával egyenlő a csíraszám. Tudjuk, hogy a só fertőtlenít (tartósítás), gyulladásgátló hatása van. Az sem elhanyagolható szempont, hogy ide nem a fertőző állapotban jönnek, hanem a betegségek lefolyása utáni állapotban, amikor nem múlik a köhögés, vagy fennmarad a gyulladás. Lázasan nem szabad eljönni.

Mennyi időt töltenek átlagban bent a gyerekek?

Egy alkalommal 40-50 percet el kell tölteni, és ezt kúraszerűen kell ismételni, minimum 10 napig. Az a tapasztalat, hogy ez a hatásos, ezzel lehet eredményt elérni. Természetesen nem mindenkinek elég a 10 óra, mert egy idült betegségnél ennél több kell. A beteg úgyis érzi, hogy van-e még szüksége a terápiára. Erdélyben, a  parajdi sóbányába orvosi beutalóval mennek ez emberek, és napi 3-4 órát töltenek el naponta. Az a tapasztalat, hogy főleg gyermekkorban még az asztma is meggyógyul, ha egy-két évig kúrát vesznek félévenként.

Mit tudnak ott csinálni, mivel tudják lefoglalni magukat?

Nem kell egy helyben ülni a gyerekeknek sem. Lehet játszani. Vannak játékaink, de lehet hozni a saját, kedves játékokat is. Ilyenkor van egy nyugodt óra, hogy a szülő a gyermekével foglalkozzon. Mesélhet neki, társasozhat vele. Ha nagyobbacska, akkor tanulhat, olvashat, hallgathat zenét, stb. El lehet hasznosan tölteni az időt. Az a fontos, hogy nagyokat lélegezzenek a jó, sós levegőből.

Mi érezhető a só-szoba használatakor?
A sós levegő szagtalan, csak lehet érezni, hogy más, mint a szokásos. Kúrák után viszont,  sokszor oldódik a lerakódás, és ez náthás tünetekkel, a váladék ürülésével,  köhögéssel járhat. Sokan azt hiszik, hogy megfáztak, pedig csak a só fejti ki áldásos hatását. Sokan meglepődnek, hogy milyen sok, lerakódott váladék van bennük, és a gyerekekben.  El lehet kerülni az orrmandulák kivételét, mert eltűnik az a közeg, ami gyulladásban tartja, szépen összehúzódik a megduzzadt nyálkahártya.

Meddig tart a hatása?

Ha sikerül jól kitisztítani a légutakat a huruttól, akkor sokáig lehetünk egészségesek. Vírus ellen nem véd semmi, de tiszta, egészséges légutakkal egy vírusos betegség lefolyása is más, mintha tele van hurutos gócokkal.

Van valami mellékhatása a terápiának?

Semmi rossz mellékhatása nincs, csak a váladék fokozott ürülése, de ez a  lényege az egésznek.

Csak kúraszerűen érdemes használni a só-szobát, vagy alkalmanként is eredményes?

Ha valaki köhög, beteg, mindenképpen érdemes kúrát csinálni, és utána lehet fenntartó kezelésként eljönni hetenként, vagy időszakonként egy újabb kúrát csinálni.

Mennyibe kerül egy alkalom?

Óvodásaink megelőzésképpen az óvónőjükkel ingyen használhatják a só-barlangot.

Ha további kérdéseik vannak a só-terápiával kapcsolatban, itt érdeklődhetnek:
Gólya Istvánné

tel:  30/6384600